It is currently Mon Dec 18, 2017 1:33 am

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
 Agresivitate fata de oameni 
Author Message

Post Agresivitate fata de oameni
Buna ziua, am tot citit..rasfoit..am o problema cu Arex.. CG , 7 luni, are frica de oameni(nu tot timpul) mai ales daca dau mana cu cineva trebuie sa-l tin bine in lesa sa nu-i sara in gat.
Cat este liber ( din cand, la plimbare pe digul unui rau, il las liber, mai apare cineva nu are nici o treaba..repet! nu tot timpul) Am incercat sa-l socializez de mic, dar nu s-a putut..de mic a inceput cu frica..si cand a inceput sa ia amploare..mi-a fost frica sa-l mai las liber. Daca este liber si vine cineva..il maraie, si daca nu sunt in zona fuge de mananca pamantul.
Singura lui muscatura cand este liber din ce am observat e ca ''agata'' de 2 3 ori..cred ca mai mult de intimidare..daca ar sta in lesa cred ca rupe.. Nu stiu solutia optima..Dresorul mi-a spus sa-l tin la el acasa 2 saptamani..dar mi-e ca-i face altceva..si sa nu-si revina la vechile obiceiuri. Daca aveti vreun sfat... il urmez... Stie sezi, culcat, asteapta, aici, nu e voie..dar langa alti caini, oameni..nu mai asculta, devine agitat.. Imi pare rau daca va deranjez cu intrebari inutile..

Wed Jul 06, 2011 3:02 pm
Profile
Admin

Post Re: Agresivitate fata de oameni
Nu deranjezi, insa problema pe care o descri pare prea serioasa pentru a putea fi tratata pe net, in sensul ca trebuie facuta o evaluare amnuntita a cainelui si a relatie voastre, ceea ce vezi si stii tu e foarte posibil sa nu fie de ajuns, si abia apoi facut un plan.

Sfatul meu e sa mergi la un dresor si sa faci ce-ti spune el. Daca ti se pare ceva suspect cu cel la care ai mers deja, intreaba si pe la altii, poate chiar in afara orasului. Din ce am citit, eu nu as lua cainele la mine, dar metodele difera, iar dresor in cauza are avantajul ca a vazut cainele.

Altfel, pentru 7 luni, e inca mic si deci sansele sa-si revina exista.

Fri Jul 08, 2011 12:20 pm
Profile WWW

Post Re: Agresivitate fata de oameni
Tind sa cred ca este o problema ce se poate remedia..ex: eram la pescuit, venise un cioban langa noi dar pastra distanta..l-a marait..apoi peste 3 min(mi-am zis ca sta cuminte) se duce spre el si il lingea pe mana..saracu om incremenise..alta data cand venea si daca era in lesa(cu ea intinsa) facea ca toti dracii.. :crazy: iar un ex: la iarba verde cu un amic..l-a inceput il maraia(fiind liber) dar nu il agata..ca pe la sfaristul zilei sa constat ca deja erau prieteni..statea la mangaiat, la joaca...nu este o mare problema..mai urat facea cand avea 4 5 luni..sper ca cu timpul sa se invete, e foarte bun de paza..mereu e vigilent la poarta, la straini..am sa apelez la un instructor..am inteles ca se poate rezolva pana la 1 an..(prinde mai bine)..si dupa 2 as vrea sa il duc la o scoala dresaj..sa faca paza si protectie. :thumbup: e un caine cu un temperament extraordinar...si iubaret..imi asculta comenzile...ii dau nota 9.99 iar 1% sper sa fie mai sociabil cu oamenii.. Va multumesc pt raspunsul prompt!

Wed Jul 13, 2011 9:10 am
Profile
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ]